Detstvo je jedným z najkrajších období v živote, kedy majú deti zážitkov a rôznych príhod na rozdávanie. No to, aké chvíle im v pamäti navždy zostanú a budú formovať ich osobnosť a správanie v dospelosti, závisí práve od rodičov. Na čo by ste mali v takom prípade upriamiť pozornosť?

Pocit bezpečia

Každé dieťa túži po pocite ochrany a bezpečia. Potrebujú cítiť, že s vami sú v bezpečí a nemusia sa báť. Verte, že si budú pamätať chvíle, keď ste s nimi ležali v posteli, lebo sa báli zaspať. Alebo keď ste ich pevne objímali a držali za ruku, keď vonku zúrila búrka. Vtedy ste pre nich synonymom bezpečia a ochrany, nech sa deje čokoľvek. Možno vás niekedy zastihnú v zlej nálade, no napriek tomu im nedávajte dôvod báť sa vás. Vy buďte tou osobou, ku ktorej sa schúlia, keď budú cítiť strach.

Pozornosť

Pre deti je pozornosť dôležitým meradlom lásky. Hoci ste na konci dňa už maximálne vyčerpaní z pracovných, rodinných či bežných povinností, nestagnujte a venujte im aspoň tú malú chvíľku pozornosti, na ktorú vám zostala energia. Uvedomte si, že deti nevnímajú to, či ste alebo nie ste unavení alebo máte nejaké iné povinnosti. Jediné, čo sa do ich detského vnútra zapíše a čo si zapamätajú je - "či na mňa mala moja mamička alebo otecko čas." Ak deti vyžadujú pozornosť aj napriek tomu, že ste takmer na dne fyzických síl, nezazlievajte im to. Ešte tomu nerozumejú. Naopak, nájdite si na svoje deti čas, pretože malé sú len raz. Ani sa nenazdáte a zrazu budú dospelé. A potom im a aj vám ostanú len šťastné spomienky na spoločne strávené okamihy.