Ideme sa hrať

V okamihu, kedy začnete vyberať hračky, ktorými svojho potomka obklopíte, majte na pamäti, že by mali byť nielen krásne na pohľad, ale mali aj edukatívny charakter. Mali by nútiť deti k pohybu, premýšľaniu a povzbudzovať ich v ich snahách.

Dojčatá napríklad milujú, keď ich hračky potom, čo ich zachytia, zahrajú melódiu, zbožňujú medvede, ktoré stále dokola opakujú svoju básničku, rady sa dívajú počas usínania na obrazce, ktoré vytvára lampička na strope ich izbičky. Pre vás môžu byť také záležitosti úplne bežné, pre deti sú nové a stoja za podrobnejšie preskúmanie.

Vplyv jemnej motoriky

Jemná motorika a jej rozvoj idú v závislosti a ruka v ruke s hrubou motorikou. A od toho, ako sa rozvíja jemná motorika, zase závisí, či bude mať dieťa problémy s hovorením, ďalším pohybom, napríklad aj písaním v škole. Žiadnu zo zložiek vývoja by mamička rozhodne nemala podceňovať alebo prechádzať s tým, že ju ratolesť sama doženie.

Naopak, len čo si všimnete, že s niektorými činnosťami si vaše dieťa nevie rady, pomôžte mu, a pokiaľ vaša snaha nezaberá, vyhľadajte radu pediatra, prípadne odborníka – napríklad neurológa. Keď sa totiž k odstraňovaniu problémov dostanete včas, môžete škody napraviť a predísť hlbšiemu poškodeniu kvality života dieťaťa.

 

Foto: Shutterstock