Vedeli ste, že len 5 % novorodencov príde na svet v určený termín pôrodu? Kým niektoré bábätká sa na svet ponáhľajú, iné si so svojím príchodom dajú načas. Vtedy odborníci, ale aj mnoho mamičiek zvažuje vyvolávanie pôrodu. Kedy je nutné, ako prebieha a hlavne - predstavuje pre matku a dieťa riziko?

Prenášané tehotenstvo

Za bežné a zdravé tehotenstvo sa považuje také, ktoré trvá 38 až 42 týždňov. O prenášaní hovoríme až vtedy, keď sa bábätku na svet nechce ani po 42. týždni. V tom čase totiž začína placenta rýchlo starnúť. Keďže je to len dočasný orgán, ktorý vyživuje bábätko len v maternici, má obmedzenú životnosť, po čase prestáva plniť svoju funkciu, čo môže ohroziť dieťa.

V prípade prenášania tehotenstva sa tak mnoho odborníkov prikláňa k vyvolávaniu pôrodu. Najčastejšie sa to deje na začiatku 42. týždňa tehotesntva, čo je posledný možný termín pre zdravý pôrod bez väčších komplikácií.

Ako prebieha vyvolávanie pôrodu?

Na vyvolávanie pôrodu sa používa viacero metód. Výber konkrétnej samozrejme závisí od mnohých faktorov, ako je stav plodu aj matky, týždeň tehotenstva, ale aj zdravie a funkčnosť placenty. Pokiaľ pôrodné cesty ešte nie sú zrelé na pôrod, na samotné vyvolávanie pôrodu je nutné pripraviť ženu pomocou preindukcie, čo sa vykonáva pomocou jednej z dvoch metód. Jednou môže byť manuálne odlúpenie dolného segmentu vaku blán, táto technika sa nazýva aj Hamiltonov hmat. Druhou možnosťou je zavedenie tyčinky do čapíka maternice, čím sa mechanicky roztvorí pôrodný kanál. Pomôcť môže aj podávanie oxytocínu a hormónov prostagalndínoc, ktoré aktivujú sťahy maternice. Pri preindukcii je možné použiť aj vaginálne tablety, ktoré pomáhajú dozrievaniu krčka maternice. Voľba konkrétnej metódy vyvolávania pôrodu však závisí od mnohých pomienok a je závislá najmä od rozhodnutia odborníka.