Vedeli ste, že záchodová doska môže byť pomerne veľkým nepriateľom zdravia vašich detí? Tušili ste, že baktérie, ktoré na nej číhajú, trpezlivo čakajú i vo verejných vírivkách? Poradíme vám, kde a ako si dať pozor, aby vaše deti boli dostatočne chránené.

Nebezpečnejšie, ako sme tušili

Všetci asi tušíme, že záchodové dosky na verejných toaletách nie sú žiadnou prehliadkou antibakteriálnej čistoty. Svoje ratolesti teda poučujme, ako chodiť na toaletu vo verejných priestoroch. Lenže otrieť si dosku toaletným papierom a po potrebe si umyť ruky nestačí.

Škodlivé patogénne mikroorganizmy, ako napríklad najhojnejšie bičíkovce, stafylokoky a streptokoky, striehnu na doske a čakajú na svoju kontaktnú príležitosť, až sa o ne dieťa jednoducho otrie.

„Problém nie je ani tak v samotnom sedení na doske, ako skôr vo vyliezaní a zliezaní z nej,“ vysvetľuje gynekológ MUDr. Michal Uhlíř z gynekologickej ordinácie, ktorý sa týmto problémom dlhodobo zaoberá.

„Keď sa pozrieme na vec optikou malého dieťaťa, zistíme, že pre deti nie je zosadanie také jednoduché ako pre nás dospelých. My sa jednoducho postavíme a ak nechceme, ku styku s doskou nedôjde. Deti však majú krátke nožičky, a keď zliezajú, v podstate sa posúvajú dopredu k okraju záchoda, čím dochádza ku kontaktu kože s baktériami.“

Schválne poproste svojich potomkov, aby vám ukázali, ako sedia a vstávajú zo záchodu, a potom s nimi všetko preberte. „Pri samotnom sedení na doske v podstate nič nehrozí – koža sa prípadných baktérií dotýka v miestach, kde nemôžu narobiť neplechu (zadoček, stehná).

O zliezaní zo záchodu je však dobré sa s deťmi pobaviť a poučiť ich o najlepšom spôsobe. Väčšinou samy nevedia, ako to urobiť, je teda na rodičoch, aby im poradili. U väčších detí často stačí, keď dieťa na tento problém upozorní, a samo nájde spôsob, ako sa otretiu vyhnúť. Deti tiež často takzvane ‚vyskakujú‘,“ hovorí gynekológ.

Dobrá prevencia = dobré zdravie

Možností je viacero, vždy však ide o starostlivú prevenciu. Jednou z nich je vystlanie dosky (alebo aspoň jej prednej časti) toaletným papierom, ideálnym (avšak náročnejším a nákladnejším) prípadom je pred použitím toalety otrieť dosku dezinfekčným obrúskom.

Obrúsky dokážu zničiť 99,9 % všetkých baktérií a riziko nakazenia je tak minimálne. Väčšie deti by mali vedieť, že je lepšie si na dosku vôbec nesadať a potrebu vykonávať v miernom predklone. Problém sa pritom netýka len dievčatiek, ako by sa možno mohlo zdať.

Chlapčekovia sú na tom s rizikami úplne rovnako. Tí malí si penis často „kladú“ na dosku, tí väčší, ak necikajú postojačky, si ho pri sede zastrčia medzi nožičky a ku kontaktu dochádza i v tomto prípade.

Samozrejmosťou je dôkladná hygiena rúk mydlom (streptokoky z dosky, ktorej sa deti držia, potom môžu napríklad pri zívaní šikovne zaliezť do krku a angína je na svete), ešte lepšie je vybaviť dieťa malým balením dezinfekčného gélu (predáva sa bežne v lekárňach i drogériách, na trhu sú dokonca i farebné dievčenské a chlapčenské verzie, kúpite ich už od dvoch eur a vedzte, že investícia do zdravia sa rozhodne vyplatí), ktorým si dieťa môže utrieť ruky napríklad v škole alebo na krúžku.

Karanténa má zmysel

Poučiť dieťa o možných rizikách na toaletách mimo domov, a to najmä v škole a v škôlke, je hlavný krok. Tie ďalšie, nemenej dôležité, však už ovplyvníme len ťažko. Aby totiž došlo k úplnému zničeniu prítomných baktérií, bolo by nutné po každom dieťati utrieť dosku dezinfekciou. Je jasné, že ani škôlky, ani školy na takú prevenciu nemajú prostriedky.

Gynekológ vysvetľuje: „Ide o to, že medzi deťmi môže byť jedno nakazené alebo napríklad nedostatočne liečené. Potom sú ohrození v podstate všetci ostatní, ktorí dosku použijú. Veľmi dôležitá je i karanténa, ktorú by rodičia chorého dieťaťa mali v jeho vlastnom záujme i záujme ostatných detí nekompromisne dodržiavať.

Bohužiaľ, nie vždy to tak je. Rodičia musia chodiť do práce, majú mnoho ďalších povinností a na dlhšie stráženie potomka im neostáva priestor. Preto je potrebné pripomenúť, že dieťa nie je vec ani hračka, a tak by sme k nemu mali pristupovať s láskou, starostlivosťou a porozumením.“

Príznaky nepodceňujte

Ako poznáte, že vaše dieťa trápi niektorá z vyššie uvedených baktérií? A čo všetko môžu obyvatelia záchodovej dosky spôsobiť? „Deti pociťujú diskomfort v oblasti genitálií, najčastejšie je to svrbenie, ktoré postupne prechádza do bolesti okolo pupka.

U dievčatiek sú to aj výtoky, pričom je dôležité povedať, že žiadny z nich nie je ,normálny‘, ako si mnohí rodičia myslia. Pokiaľ sa objaví, ide vždy o príznak infekcie či zápalu,“ hovorí MUDr. Uhlíř a pokračuje: „Neliečená infekcia spôsobuje pálenie pri močení a môže dôjsť i k zápalu močových ciest, obličiek, ale tiež k pomočovaniu.

Pokiaľ sa dieťa, ktoré už nepotrebuje plienky a svoje potreby stíhalo bez problémov, začne pomočovať, vo väčšine prípadov (ak pominieme otázku psychiky) je na vine práve infekcia močového ústrojenstva.“ Okrem toho, baktérie u dievčat môžu ohroziť maternicu a v extrémnych prípadoch môžu negatívne pôsobiť i na plodnosť.

S dieťaťom, ktoré sa začne sťažovať na tieto príznaky, určite zájdite k lekárovi. „Namieste je návšteva pediatra, vyšetrenie na detskej gynekológii je však podľa môjho názoru ešte lepšie. Dôležité je, aby sa dieťaťu urobil kultivačný ster.

Na základe jeho výsledku sa potom určí vhodná liečba. Väčšinou ide o podávanie mastí na týždeň až štrnásť dní, liečba antibiotikami by mala prísť na rad iba v adekvátnych prípadoch, kedy nie je konzervatívna liečba mastičkami dostatočne silná.“

Celý panelák vo vašej vani

Nejde však len o toalety. Infekcie totiž striehnu i vo verejných bazénoch, ktorým sebavedome kraľujú obľúbené vírivky. Baktérie sa najradšej množia v teplej vode, a to i napriek dôkladnej filtrácii.

Vo verejných bazénoch a vírivkách, v ktorých je návštevnosť ľudí intenzívna a priestor veľmi obmedzený, je to také isté, ako keby sa vo vašej napustenej vani vykúpali ľudia z celého paneláku. Ak má jeden z účastníkov dané ťažkosti, zo všetkého je najpravdepodobnejšie, že si ich domov, ak nie ste vybavení dokonale vyladenou obranyschopnosťou, odnesú úplne všetci.

Úprimne povedané – koľko ľudí chodí z bazéna močiť na toalety? Napríklad tie mužské sú večne úplne prázdne, nechcem si teda radšej ani nič domýšľať… Tieto baktérie tiež veľmi často spôsobujú zápaly zvukovodu, kedy jednoducho zalezú do ucha a potrápia veľkou bolesťou.

Keď vás podobná ťažkosť stretne po kúpaní v bazéne, potom je v ňom celkom určite nedostatočne čistá voda.“ Pokiaľ sa teda vy ani vaše deti nechcete trápiť nepríjemnými príznakmi, verejným vírivkám sa radšej vyhýbajte a zvážte i obľúbené plávanie s bábätkami v nich.

Bábätkám totiž vďaka nedostatočnej obranyschopnosti hrozia najväčšie riziká. Ideálne je plávať s nimi doma vo vani alebo vo vlastnom bazéne. „Vždy záleží na rodičoch, ako pristúpia k otázke prevencie a hygieny. Po jednej návšteve plaveckého bazéna nie je nutné vyvolávať paniku, ale je dobré s prípadnými problémami počítať a liečiť ich.

Ako vhodnú prevenciu vidím už spomínanú hygienu rúk a záchodových dosiek. Nenavštevovať verejné wellness a spa centrá, prípadne vyhľadávať tie so slanou vodou, a dodržiavať prípadnú karanténu.

Informovaných nič nezaskočí, a pokiaľ áno, vedia, ako prípadný problém riešiť a nabudúce mu predísť,“ uzatvára gynekológ a dodáva, že nie je od veci starostlivo strážiť i stav svojho vlastného bazénu. „Napríklad v našom bazéne sa kúpe len naša päťčlenná rodina. Svoj zdravotný stav poznáme a vieme, že nám infekcia viac-menej nehrozí.

V širšej rodine som však za ‚zlého‘, pretože po skúsenosti, keď sme sa kvôli jednej krátkej návšteve liečili všetci, už do nášho bazéna iných ľudí jednoducho nepozývame.“

Doskou sa to nekončí

Rodičia zvyknú riešiť najmä hygienu rúk. „Že by som sa bála dosky, to sa povedať nedá, skôr dcéru naháňam, aby si vždy poriadne umyla ruky a pokiaľ sa to dá, nesiahala potom zase na kľučku,“ hovorí tridsaťštyriročná Eliška, mamička sedemročnej Veroniky.

„Čítala som totiž, že na kľučkách je semenisko baktérií a keď na ňu siahnem po umytí rúk, je to ako keby som si ich vôbec neumyla.“ A má pravdu. Ak sa chceme vyhnúť kontaktu s baktériami a vírusmi, mali by sme na verejných toaletách pamätať i na správny postup umytia rúk. Z neho netreba robiť vedu – mydlo a voda rozhodne postačia, aby sa prípadné baktérie umlčali.

Avšak celý proces môže byť celkom zbytočný, keď sa pri sušení spoľahneme na tkaný ručník alebo na obľúbený sušič rúk. Obe tieto varianty totiž v nedávnom britskom prieskume úplne prepadli.

Sušiče sú často vo výstupných dýzach kontaminované nebezpečnými baktériami, a horúci vzduch len podporuje ich množenie. Pri každom použití sa potom nebezpečné baktérie typu salmonela alebo E. coli vypúšťajú nielen do vzduchu, ale priamo na ruky človeka.

Ideálnou možnosťou sú teda jednorazové papierové utierky, ktoré človek po využití ihneď zahodí do koša. Hoci ani papierové ručníky nie sú dokonale antibakteriálne, po kontakte sa na nich udržuje až o 58 % menej baktérií než na tých tkaných.

Pozor na kľučku!

Väčšina z nás prestáva dávať „hygienický pozor“ potom, čo si umyje a osuší ruky. Preto je dobré pamätať na skutočnosť, že na kľučke od verejných toaliet sa môže nachádzať až pätnásťtisíc mikróbov. Baktérie na kľučkách môžu prežiť i niekoľko dní a nakazenie je potom len otázkou času.

Vedci však prišli s aspoň trochu upokojujúcou správou – ak je kľučka medená, riziko nakazenia baktériami a vírusmi sa zníži o 95 %. Vydesene skúmať materiál kľučky však na verejnosti nemusíme. Postačí si hneď potom, čo sa za nami zavrú dvere, otrieť ruky dezinfekčným gélom, ktorý za nás problém hygienicky čistých rúk spoľahlivo vyrieši.

Nezabudnite z času na čas otrieť i samotnú fľaštičku gélu, a pokiaľ sa to dá, kúpte antibakteriálne obrúsky či gél svojim deťom. Nielen v divadle alebo napríklad v obchodnom centre, ale najmä v škole sa im určite bude hodiť. Urobíte tak službu ich zdraviu a budete môcť byť pokojná, pretože sa tak vyhnete trebárs prípadnej školskej hnačkovej epidémii.

Ako najlepšie ochrániť deti pred nákazou z toaliet?

  • O možných rizikách dieťa poučte
  • Spoločne vymyslite najvhodnejší spôsob použitia toalety na verejných miestach
  • Zvážte používanie dezinfekčných obrúskov, v inom prípade využite toaletný papier „na obloženie“ dosky
  • Samozrejmosťou je umytie rúk mydlom či dezinfekčným gélom (baktérie sa vyskytujú i na splachovači či na kľučkách)
  • Verejným bazénom a vírivkám sa radšej vyhýbajte