Poznajú to všetci rodičia. Batoľacie obdobie a prvý vzdor so sebou prináša neželané situácie. Hádzanie sa o zem, krik a plač. Z roztomilého anjelika sa zrazu stáva klbko zlosti, s ktorým si neviete poradiť. Čo s tým? Vyskúšajte týchto zopár rád, s ktorými batoľacie obdobie vzdoru zvládnete o čosi jednoduchšie.

Odstráňte zdroj konfliktu

V prípade agresívneho správania batoľaťa je v počiatku dôležité odstrániť zdroj konfliktu. Pokiaľ dieťa vystrája a hádže sa o zem kvôli tomu, že mu nechcete kúpiť tú najväčšiu a najdrahšiu hračku v hračkárstve, alebo udrie iné dieťa, lebo mu nechce požičať tú svoju, zoberte ho preč. Jednoducho ho “vytrhnite” z takejto situácie. Dohovárať mu v tomto prípade nepomôže, musíte z jeho zorného poľa odstrániť zdroj, kvôli ktorému došlo ku konfliktu. Je tak väčšia šanca, že sa skôr upokojí.

Nepýtajte sa

Keď vaše dieťa spraví niečo nevhodné svojmu kamarátovi či predvedie ďalší záchvat hnevu, nevypytujte sa ho, prečo to robí. Ono to totiž nevie. Učí sa a spoznáva svoje emócie a akokoľvek budete naliehať, neodpovie vám. Ideálne je sa ho na to preto nepýtať. Ak dôjde ku krízovej situácii, jednoducho, zbytočne sa ho nevypytujte na dôvod jeho správania a nasledujte prvú radu. Odsráňte zdroj konfliktu a zoberte ho preč.

Nechajte ho oddýchnuť si

Batoľacie záchvaty hnevu sú veľmi časté, a ak doma máte práve batoľa, zaiste o tom viete svoje. Ak sa však opakujú častejšie, ako by ste chceli, skúste dieťaťu dopriať odpočinok. Častokrát je totiž za zlým a agresívnym správaním len fakt, že je dieťa unavené, hladné či smädné. A keď je rozrušené, jednoduchšie sa nahnevá.

Hľadajte príčinu

Môže za nevhodné správanie batoľaťa len jeho vek? Samozrejme, je to dosť pravdepodobné, no nemusí to byť jedinou príčinou, tých môže byť aj viac. Mali by ste príčiny takéhoto správania hľadať aj inde, ako len vo veku. Príliš časté výbuchy hnevu môžu vyvolať aj zmeny, na ktoré dieťa ešte nevie reagovať. Typickými sú napríklad narodenie súrodenca, rozvod, hádky v rodine, ale aj prítomnosť cudzích ľudí. Až keď vylúčite všetky tieto možné príčiny, môžete nevhodné záchvaty hnevu skrývať za vek.