Poďme spolu otvoriť imunologické okno

Než sa vrhneme na "otváranie okna", je určite vhodné pripomenúť, že odporúčanie ohľadom výlučného dojčenia do 4. - 6. mesiaca stále platí, rovnako ako pokyny o postupnom a pozvoľnéom zavádzania nových potravín do jedálnička. Aj naďalej je samozrejme kladený dôraz na výber pre deti vhodných zdravých potravín a stále platí odporúčanie ohľadom soli, cukru, korenín, tukov, údenín, sladkostí a pod.

Vráťme sa ale k termínu "imunologické okno"; tento termín označuje zvláštne obdobie medzi 4. a 6. mesiacom života, kedy je podľa odborníkov optimálna a jedinečná doba pre stretnutie sa s tzv. potravinovými antigénmi. V tomto unikátnom období sa zvyšuje šanca na prijatie cudzorodej látky bez alergickej reakcie organizmu. Avšak nielen neskoršie, ale aj skoré a predčasné "otvorenie okna" je z pohľadu potencionálneho rozvoja alergie rizikové!

Nadšené inovátorky by tiež mali dať pozor, aby toto revolučné odporúčanie nevytrhli z celého kontextu detskej výživy a nepodľahli tlaku "múdrych radcov", a s pomyselným požehnaním lekárov neservírovali "sviečkovú so šiestimi". Preto aj naďalej radšej konzultujte zavádzanie príkrmov s pediatrom, ktorý by mal byť s problematikou oboznámený a mal by vám byť schopný fundovane poradiť.

Foto: Shutterstock