Každá matka chce dopriať svojim deťom len to najlepšie. Novorodenci, ale aj staršie deti majú veľmi citlivú a jemnú pokožku. Aké pravidlá treba dodržiavať?

Malé deti majú ešte slabo vyvinutú kožu, ktorá ľahko a rýchlo absorbuje všetko, čo s ňou príde do kontaktu. Či už ide o to, čím dieťa natriete, umyjete alebo do čoho ho oblečiete. „Koža fyziologicky donoseného novorodenca a malých detí je anatomicky rovnaká s kožou dospelého človeka, je však oveľa slabšia a jej hrúbka súvisí s vekom a kvalitou výživy. Ani tuková vrstva v podkoží a bariérová funkcia nie sú ešte úplne vyvinuté. To znamená, že koža novorodencov je oveľa vnímavejšia ku kožným infekciám, látkam z vonkajšieho prostredia, na aplikovanú kozme- tiku a riziko prieniku škodlivých látok je tak vyššie,“ vysvetľuje lekárka MUDr. Svetlana Šefčiková. Majte na pamäti, že čo natriete na kožu dieťatka je vlastne akýmsi druhom potravy pre pokožku.

Zásady dennej rutiny v starostlivosti

V prvom rade ho nekúpte príliš často, pretože voda prirodzene vysušuje kožu a používanie klasického mydla by mohlo spôsobiť podráždenie. Ideálne je, ak siahnete po prípravkoch s pH nižším ako 5,5, ktoré sú priamo určené malým deťom, bez parfumácie, konzervantov a hlavne alkoholu. Po okúpaní pokožku uterákom netrite, vyhnete sa tak možnému podráždeniu. Odporúča sa skôr jemné prikladanie alebo použitie nahriateho uteráka. Časté prebaľovanie zabraňuje podráždeniu kože. Po očistení a osušení ho nechajte len tak voľne nezabalené pár minút.