Zaparenej pokožke a potničkám sa zrejme celkom vyhne len máloktoré dojča. Pre dobrý pocit vášho bábätka však treba urobiť všetko, čo sa len dá. Čo by ste teda mali dodržať?

Pokožka najmenších detí je sama osebe veľmi citlivá, k tomu pripočítajme ešte zvláštnu klímu v uzavretej plienke či už papierovej alebo látkovej, a je jasné, že bez adekvátnej starostlivosti sa dojčenská koža jednoducho nezaobíde. A v lete to vzhľadom na stúpajúce teploty platí dvojnásobne, lebo dojčatá nie sú ešte schopné regulovať teplotu vlastného tela tak dobre ako dospelí, takže sa oveľa viac potia. V plienkovej oblasti sa tak stretáva moč s potom a na problém je zarobené. Ako sa teda vyhnúť obávaným zapareninám a potničkám?

Len jedna vrstva navyše

„Pokiaľ sa chceme vyhnúť potničkám, potom je nutné obmedziť pobyt dieťaťa v horúcom a vlhkom prostredí,“ hovorí dermatologička Helena Jančová. „Náchylní k potničkám sú hlavne novorodenci a dojčatá, u ktorých je termoregulácia a funkcia potných žliaz znížená. Preto netreba dieťa zbytočne veľmi naobliekať, aby na sebe nemalo mnoho vrstiev oblečenia. Ideálne je oblečenie z bavlny. Naša detská lekárka, keď videla moje naobliekané deti, mi vždy radila, nech dám dieťaťu len o jednu vrstvu viac, ako mám na sebe ja,“ dodáva s úsmevom lekárka.

V sparnom dni nie je nutná ani spomínaná vrstva navyše, dieťatko sa môže v kočíku nechať v bodíčku alebo len v plienke, prípadne ho zakryť látkovou plienkou. Kočík musí byť, samozrejme, v tieni, dojčatá by sa nemali vôbec dostať na priame slnečné svetlo.

Menej je viac

Potničky zažije každé dieťa aspoň raz za život. Ide o drobné červené pupienky, ktoré niekedy svrbia, takže sa môžu stať príčinou zdanlivo nevysvetliteľného dojčenského plaču. Nie sú nebezpečné, skôr nepríjemné. „Potničky sa zahoja aj bez liečby. Postihnuté miesta treba nechať na vzduchu, čo je tiež prevencia ďalšieho zapotenia a zaparenia. Určite je dobré zintenzívniť hygienické opatrenia, aby sme predišli prípadnej druhotnej infekcii. Po umytí je nutné postihnuté miesta dôkladne vysušiť,“ radí doktorka Jančová. Veľa mamičiek má však pocit, že jednoducho musia potničky nejako ošetriť, aby ich bábätko netrpelo. Volia preto často rôzne krémy alebo aspoň bylinky. Čo na to dermatologička?

„Rozhodne neodporúčam žiadne veľmi mastné krémy alebo dráždivé masti a ďalšie prípravky. Veľmi neodporúčam ani rôzne bylinné prípravky, aj keď harmanček väčšinou pomôže. Na urýchlenie zahojenia kože by som volila nedráždivé vysušujúce prípravky, teda púdre, prípadne zásypy s obsahom oxidu zinočnatého.“