Výchova detí je občas skutočne náročným povolaním. Avšak či si to uvedomujeme alebo nie, už od narodenia sa inak správame ku chlapcom ako k dievčatám. Prečo? Môže ísť napríklad o naučené správanie, ktoré preberáme z rodiny alebo to robíme jednoducho podvedome. Avšak rozdielna výchova má svoje opodstatnenenie. Ktorá je teda náročnejšia?

Rozdiely medzi chlapcami a dievčatami nie sú len fyzické, odlišuje sa ich vnímanie, správanie či samotný vývoj.  “Dievčatá sú len dobré a poslušné a na chlapcov treba pevnú ruku.” Takýto názor určite dobre poznáte. A hoci sa môže zdať trochu stereotypný, predsa len na ňom niečo bude.

Prečo chlapci neposlúchajú?

Chlapci sú vo svojej prirodzenosti celkovo viac hravé, spoločenské a energické bytosti, čo mnoho rodičov vedie k názoru, že sú omnoho viac neposlušní ako dievčatá. Je na to však dôvod. Chlapčenská myseľ sa vyvíja o niečo dlhšie ako u dievčat, preto im niektoré veci môžu trvať dlhšie. Chlapci majú dobre rozvinuté abstraktné myslenie, ale začínajú rozprávať neskôr ako dievčatá. Ich slovná zásoba je chudobnejšia a majú tiež problém vyjadrovať svoje pocity slovami.

Chlapcom sa tiež vo väčšej miere tolerujú malé nezbedy. Ak máte napríklad pocit, že vás absolútne ignorujú, keď ich žiadate upratať si hračky, nemusí to tak byť. Okrem toho, že im spracovanie príkazu trvá dlhšie, majú aj o niečo slabší sluch ako dievčatá, a preto nemusia poslúchnuť ihneď. Naopak, po fyzickej stránke jednoznačne vedú. Ak však prekypujú energiou aj po celom dni strávenom na ihrisku, niet sa čo čudovať. Mužské pohlavie je prispôsobené na fyzickú aktivitu už od útleho veku - a to najmä v dôsledku evolúcie.

Viac úrazov

S enormnou fyzickou aktivitou a prekypujúcou energiou sa u chlapcov spája aj viac úrazov. Rodičia malých nezbedníkov to dobre poznajú. Raz je to rozbité koleno, odretý lakeť a pri najlepšom len zopár modrín. No je to tak. Chlapci sú od počiatku viac hlučnejší, agresívnejší, radi riskujú a hlavne nemyslia na dôsledky. Túžia stále niečo objavovať a skúmať a dajú do toho všetko. Rodičom chlapcov sa potom niet čo čudovať, ak po každej hre vonku musia prilepiť ďalší leukoplast.