Máločo dokáže tak narušiť pohodovú rodinnú atmosféru, ako choré dieťatko. Niektoré choroby jednoducho prídu a vy nemáte možnosť to nijako ovplyvniť, mnohému však môžete predísť. Ako na to?

Starostlivosť o pokožku

Starostlivosť o kožu je dôležitá, aby sa posilnila ochranná funkcia kožnej bariéry. Keď sa poruší, tak do tela dieťatka prenikajú alergény, škodliviny i baktérie. Dieťatko kúpte dvakrát až trikrát týždenne, používajte špeciálnu (kvalitnú) detskú nedráždivú kozmetiku a po kúpeli ho natrite vhodným mliekom alebo krémom.

Kožná bariéra je dômyselný systém tukových látok, ktoré vypĺňajú a uzatvárajú priestor medzi bunkami povrchovej vrstvy kože. Pôsobením vody, mydla i chemikálií sa tento systém poruší. U zdravého dospelého sa čoskoro obnoví, ale koža malých detí vyžaduje pomoc v podobe kvalitných krémov. Porušená kožná bariéra (geneticky) je základom atopického ekzému.

Správne oblečenie

Dojčatá obliekajte do oblečenia z prírodných priedušných materiálov, a to vždy primerane teplote okolia. Dieťa sa nesmie potiť, ale má mať teplé ručičky a nožičky (nie studené a modrasté). Malé deti ešte nemajú vyvinuté termoregulačné mechanizmy a ľahko sa prehrejú i podchladia. Ani jeden stav kondícii imunitného systému neprospieva, jednoduchšie potom prepukne infekcia.

Čerstvý vzduch

Čerstvý vzduch prospieva, preto choďte na prechádzku len vtedy, keď nie je smog, a vždy mimo oblasť, kde je priemyslová výroba a frekventované cesty. Priemyslové a dopravné exhaláty sú jedným z najškodlivejších rizikových faktorov rozvoja astmy a respiračných ochorení nielen u detí. Tiež sa nesmú zdržiavať v zafajčených a nevetraných priestoroch.