Zavinovanie je pravdepodobne staré ako samotné ľudstvo; zavinovačka dieťatko chránila pred zimou, hmyzom, s bábätkom sa lepšie manipulovalo a hlavne bolo v zavinovačke pokojnejšie. A ako je to so zavinovačkou v súčasnosti?

Moderné typy zavinovačiek naznačujú, že zavinovanie a zavinovačkám v našej spoločnosti zďaleka ešte neodzvonilo. Zavinovanie bábätiek je s veľkou pravdepodobnosťou staré ako ľudstvo samo! Dojčatá sa zavinuli naprieč rasami i kontinentmi; rôzne typy zavinovania praktizovali severoamerické indiánky aj púštne nomádky, húževnatej eskimácky aj vznešené Egypťanky a samozrejme aj naše babičky a prababičky. Dôvodov, prečo mamičky svoje bábätká zavinuli do najrôznejších textílií a kožušín, je celý rad.

Ak zabudneme na motívy rýdzo praktické (tepelný komfort, ochrana pred najrôznejšími vonkajšími vplyvmi, ľahká manipulácia s dieťatkom aj jeho zjavná spokojnosť), zostávajú ešte dôvody "intuitívne". "Materské inštinkty ženám skrátka napovedali, že v malom, teplom a jasne ohraničenom priestore bude bábätku dobre - podobne ako v mamičkinom brušku." tvrdí detská sestra Eliška Uhrová.

Zavinovanie ÁNO, ale skôr voľné

V súčasnosti sa odporúča skôr voľnejší spôsob zavinovania, ktorý umožňuje fyziologickú polohu s mierne pokrčenými končatinami. Príliš natiahnuté a tesne opradené nôžky môžu byť podľa niektorých odborníkov problematické pre bedrové kĺby bábätka. Veľmi sa osvedčujú mäkučké "rýchlozavinovačky" na suché zipsy (možno užívať aj ako deku) a napríklad aj "polozavinovačky" s dvoma vreckami na nôžky.