Skúste sa nachvíľu vrátiť k spomienkam z vášho detstva a zamyslieť sa nad tým, na čo si spomínate najviac. Veľmi pravdepodobne to budú rôzne zážitky z prázdnin u starej mamy, detské dobrodružné hry a podobné výnimočné okamihy. Jednoducho vám najviac utkveli v pamäti super zážitky. Preto si treba položiť otázku, či ich má dosť aj vaše dieťa. 

Dostatok priestoru 

Deti v jednom kuse niečo skúmajú, sú neposedné a hľadajú nové podnety. Práve ty by ste im mali dať aj vy. Vaše ratolesti totiž treba usmerňovať a nie brzdiť. Stojí to niekedy veľa námahy, ale verte že sa vám každé euro aj minúta, ktoré do nich investujete vrátia. Skúste preto nechať tak pohodlné ležanie na gauči, premôcť sa a vyraziť s deťmi sa dobrodružstvom. Veľmi vás to zblíži. 

Zlatá stredná cesta

Zavrieť dieťa doma, ležať na gauči a okrikovať ho aby vás nerušilo počas pozerania vášho obľúbeného seriálu. Touto cestou istotne nevychováte sebavedomého jedinca, ktorý sa bude bez problémov prebíjať životom a nadviazovať nové kontakty. Dobrý však nie je ani opačný extrém. 

Trendom dnešnej doby je dieťa presýtiť zážitkami a prihlasovať ho už v útlom veku na rôzne krúžky. Treba to však robiť s citom. Každé dieťa je jedinečné a nemusí mu vyhovovať to, čo inému. Odborníčka upozorňuje, že aj deti treba vypočuť a hľadať kompromis, inak ich môže takýto hektický štýl života vyšťaviť. Vyskúšajte preto dieťa oboznámiť s danou aktivitou, no rozhodnutie či v nej chce pokračovať nechajte na ňom. 

Variabilita 

Neustále skúšajte niečo nové. Hľadajte podujatia vo vašom okolí, sledujte čo ide v kine, cestujte s ním. Ak si dieťa nezvykne cestovať, môže mať v budúcnosti problém dochádzať za prácou, alebo si nájsť lukratívne miesto v zahraničí. 

Čím viac možností ponúknete vášmu potomkovi, tým skôr sa on sám prirodzene vyprofiluje a zistí, aké sú jeho záujmy. Naučí sa, čo chce vedieť, spoznať a pod. Mozog dieťaťa je proste nastavený tak, že si hľadá nové dobrodružné podnety a tie mu môžeme dať v jeho veku len my. 

Zvieratko

Jedným zo zážitkov pre vaše dieťa je aj domáce zvieratko. Skôr či neskôr sa ho bude dožadovať takmer každé jedno. Pri rozhodovaní sa, aké zviera si zaobstarať by ste však mali posúdiť viacero aspektov, ako financie, vhodnosť prostredia, časové možnosti a zdravie členov rodiny. Hlavne však nezabudnite na ich súhlas. 

Treba si nato všetko sadnúť a porozprávať sa o tom, aké radosti, ale aj povinnosti by vyplynuli z malého psíka pre všetkých vás. Zviera môže naučiť vaše dieťa zodpovednosti a plniť aj úlohu jeho verného kamaráta. V neposlednom rade bude mať možnosť spoznať aj životný kolobeh a to prijatie nielen zrodenia, ale i smrti.