Deti a my - Claim
25. august 2019
Zážitky sú pre deti životne dôležité: Ako im ich dopriať čo najviac?

Skúste sa nachvíľu vrátiť k spomienkam z vášho detstva a zamyslieť sa nad tým, na čo si spomínate najviac. Veľmi pravdepodobne to budú rôzne zážitky z prázdnin u starej mamy, detské dobrodružné hry a podobné výnimočné okamihy. Jednoducho vám najviac utkveli v pamäti super zážitky. Preto si treba položiť otázku, či ich má dosť aj vaše dieťa. 

Dostatok priestoru 

Deti v jednom kuse niečo skúmajú, sú neposedné a hľadajú nové podnety. Práve ty by ste im mali dať aj vy. Vaše ratolesti totiž treba usmerňovať a nie brzdiť. Stojí to niekedy veľa námahy, ale verte že sa vám každé euro aj minúta, ktoré do nich investujete vrátia. Skúste preto nechať tak pohodlné ležanie na gauči, premôcť sa a vyraziť s deťmi sa dobrodružstvom. Veľmi vás to zblíži. 

Zlatá stredná cesta

Zavrieť dieťa doma, ležať na gauči a okrikovať ho aby vás nerušilo počas pozerania vášho obľúbeného seriálu. Touto cestou istotne nevychováte sebavedomého jedinca, ktorý sa bude bez problémov prebíjať životom a nadviazovať nové kontakty. Dobrý však nie je ani opačný extrém. 

Trendom dnešnej doby je dieťa presýtiť zážitkami a prihlasovať ho už v útlom veku na rôzne krúžky. Treba to však robiť s citom. Každé dieťa je jedinečné a nemusí mu vyhovovať to, čo inému. Odborníčka upozorňuje, že aj deti treba vypočuť a hľadať kompromis, inak ich môže takýto hektický štýl života vyšťaviť. Vyskúšajte preto dieťa oboznámiť s danou aktivitou, no rozhodnutie či v nej chce pokračovať nechajte na ňom. 

Variabilita 

Neustále skúšajte niečo nové. Hľadajte podujatia vo vašom okolí, sledujte čo ide v kine, cestujte s ním. Ak si dieťa nezvykne cestovať, môže mať v budúcnosti problém dochádzať za prácou, alebo si nájsť lukratívne miesto v zahraničí. 

Čím viac možností ponúknete vášmu potomkovi, tým skôr sa on sám prirodzene vyprofiluje a zistí, aké sú jeho záujmy. Naučí sa, čo chce vedieť, spoznať a pod. Mozog dieťaťa je proste nastavený tak, že si hľadá nové dobrodružné podnety a tie mu môžeme dať v jeho veku len my. 

Zvieratko

Jedným zo zážitkov pre vaše dieťa je aj domáce zvieratko. Skôr či neskôr sa ho bude dožadovať takmer každé jedno. Pri rozhodovaní sa, aké zviera si zaobstarať by ste však mali posúdiť viacero aspektov, ako financie, vhodnosť prostredia, časové možnosti a zdravie členov rodiny. Hlavne však nezabudnite na ich súhlas. 

Treba si nato všetko sadnúť a porozprávať sa o tom, aké radosti, ale aj povinnosti by vyplynuli z malého psíka pre všetkých vás. Zviera môže naučiť vaše dieťa zodpovednosti a plniť aj úlohu jeho verného kamaráta. V neposlednom rade bude mať možnosť spoznať aj životný kolobeh a to prijatie nielen zrodenia, ale i smrti. 

Ríša fantázie

Má ju každé dieťa. Ak si občas hovorieva samo pre seba, kreslí čudesné tvary, rozpráva príbehy, ktoré sa nikomu nikdy nestali, nechajte ho v tom a vypočujte ho. Dokonca by ste ho mali vyzvať, aby vám o svojom svete svete porozprávalo. 

O to lepšie to celé je, ak miluje čítanie knižiek. Čítajte mu ich, to v deťoch vzbudzuje predstavivosť, obohacuje slovnú zásobu a navyše s vami strávia viac chvíľ. Ak vám rodičia v mladosti čítali pred spaním, iste si pamätáte až do dnes. Pozitívny účinok celej veci potvrdzujú aj odborníci. 

Nemusí to byť veľkolepé

Tým, že s dieťaťom trávite všetok svoj voľný čas mu pomáha posilniť sebadôveru a emočne ho to stabilizuje, čo sú pre život fakt neoceniteľné atribúty. Dodáva to deťom istotu. Čo však ak vašu ratolesť nemôžete brávať pravidelne každý týždeň niekam za hranice? To vás trápiť rozhodne nemusí. Synovi, alebo dcére úplne postačí, ak ich vezmete na lúku za dom, kde spolu budete pozorovať chrobáky, alebo len viesť debaty o liečivých rastlinách. Niekedy úplne stačí ak vidia, že im venujete maximum svojho času. 

Bez rodičov

Raz príde čas, keď sa budú musieť vaše deti kvôli svojim zážitkom aspoň nachvíľu od vás odlúčiť. Či pôjde o školu v prírode, alebo iné školské výlety bez rodičov. Vtedy to pre vás nemusí byť ľahké, no musíte premôcť svoje cnenie aj obavy. Hlavne o nich nedajte vedieť svojmu dieťaťu, lebo by to pre neho mohlo byť ešte ťažšie. 

V neposlednom rade si treba uvedomiť, že zážitky vašich detí im formujú aj ich osobnosť a len vďaka ním z nich vyrastú emočne stabilný ľudia s bohatou fantáziou, sebaistotou a chuťou v živote niečo dosiahnuť. Preto, nech ste akokoľvek zaneprázdnený, na svoje deti si v tomto smere nájdite čas, aj keby sa dialo čokoľvek.