Sušienky, sladkosti alebo bageta, to sú obľúbené desiate azda všetkých detí na základných školách. Lenže nie sú ani výživné, ani zdravé. Je načase to zmeniť a zariadiť, aby deti desiatovali zdravo a s chuťou.

Veľa rodičov dnes prípravu desiat do školy podceňuje. Pritom správne zostavená desiata dodáva deťom dostatok energie či už v škole, alebo pri športe a hraní, podporuje ich pozornosť a má kladný vplyv na učenie, zabezpečuje zdravý vývoj a rast, podporuje vznik dobrých stravovacích návykov na celý život a pomáha predchádzať nielen nebezpečným ochoreniam, ako je trebárs obezita, srdcové choroby, cukrovka alebo vysoký krvný tlak, ale tiež zabraňuje vzniku porúch príjmu potravy.

„Ideálna desiata by mala zahŕňať všetky zdroje živín, teda zložité sacharidy, bielkoviny, zdravé tuky, vitamíny i minerálne látky,“ vysvetľuje výživová špecialistka Kristýna Báčová zo Sveta zdravia.

Hlavne ovocie a zelenina

V ideálnom prípade by práve ovocie a zelenina mali tvoriť pomerne veľkú časť celej desiaty. V skutočnosti sa však deti ovociu a špeciálne zelenine vyhýbajú. Pritom práve ovocie a zelenina obsahujú značné množstvo látok dôležitých pre ich vývoj, najmä vitamíny A a C a vlákninu. Ovocie je prirodzene sladké, a preto ho väčšina detí miluje a nemá s jeho konzumáciou väčšie problémy. So zeleninou asi horšie pochodíte, a preto sa odporúča „schovávať“ ju do nátierok, do pečiva či šalátov.

Obilniny zdrojom energie

Okrem vyššie spomínaného ovocia sú súčasťou vyváženej desiaty aj zložité sacharidy, najlepšie vo forme celozrnného pečiva.