Dojčenie, prebaľovanie, varenie, upratovanie, hranie, prechádzka na ihrisko, žehlenie a nič medzitým. Skalný výpočet toho, čo v období materskej a rodičovskej „dovolenky“ obvykle žena zažíva a čo je natoľko stresujúce a vysiľujúce, že si to nikto nezaujatý nedokáže ani predstaviť. Odteraz však bude všetko inak! Zorganizujte si všetko podľa seba.

Ukradnutý čas

Každá žena potrebuje priebežne oddychový čas, a matka na materskej obzvlášť. „Pokiaľ je to možné, dohodnite sa s partnerom aspoň na jednom odpoludní alebo pár hodinách v týždni, kedy budete mať čas len pre seba. Keď si môžete robiť, čo chcete, a od detí si tak odpočiniete,“ súhlasí koučka a mentorka Katarína Matláková. Je len na vás, ako ho strávite, či si pôjdete pretiahnuť telo alebo si dáte dve deci vína s bezdetnými kamarátkami. Každopádne je vhodné zmeniť prostredie, upraviť sa a nemyslieť na to, čo sa deje doma. Odborníčka tiež dodáva, že aj tatko potrebuje mať svoj čas, kedy si zájde na volejbal alebo na pivo, takže je fér sa u detí navzájom vystriedať. Rovnako tak je fér zainteresovať partnera do domácich prác. „Určite je dobré si plánovať čas a mať v ňom vyhradené bloky na konkrétne činnosti. Je lepšie nakupovať potraviny a ďalšie veci do domácnosti raz týždenne, ako behať do obchodu zakaždým, keď sa niečo minie,“ hovorí skúsená mentorka.

Pokiaľ máte možnosť, na pravidelné týždenné upratovanie odovzdajte deti babičke, prípadne v sobotu dopoludnia vypravte všetkých ostatných členov rodiny na dvojhodinovú prechádzku a v pokoji si upracte. Alebo si nájdite na upratovanie niekoho iného. Veľa žien má ale pocit, že keď sú „len“ s deťmi doma, upratovačka ich akosi degraduje do pozície lenivej fifleny alebo neschopnej sliepky, čo nie je pravda. Je však fakt, že na množstvo žien funguje upratovanie ako určitá vnútorná očista, takže pokiaľ je to váš prípad, smelo doň. Ak babičku na stráženie nemáte a manžel sobotné dopoludnie radšej prespí, zapojte do upratovania deti. „Kým ich možno nosiť v šatkách či nosidlách, môžu ich mať mamičky na bruchu či na chrbte a urobiť s nimi takmer všetko. Väčšie deti je možné zapojiť do práce. Vnímajú to ako hru, rady vás napodobňujú a rady sa cítia užitočne. Navyše sa s vami pri upratovaní, varení alebo pri práci v záhrade aj kadečomu naučia,“ odporúča koučka.