Deti a my - Claim
31. júl 2019
Zrušiť cez prázdniny dieťaťu školský režim? Táto odpoveď vás prekvapí

Leto je tu a s ním aj najdlhšie prázdniny v roku. S týmto obdobím prichádza pre mnohých rodičov aj veľmi dôležitá otázka, týkajúca sa ich detí. Tie sú totiž počas školského roka zvyknuté na istý režim kvôli svojim školským povinnostiam. Mnoho rodičov sa preto pýta, či dodržiavať pravidlá školského roku aj počas prázdnin, alebo dopriať svojim deťom viac voľnosti. 

Pravidlá sú kľúčové

Názory rodičov sa v tejto problematike líšia a to aj v závislosti od samotnej výchovy, ktorá môže byť prísnejšia, ale mnohokrát aj liberálnejšia. Pravdu preto poďme hľadať niekde uprostred. V prvom rade si treba uvedomiť, že deti často prijímajú postoje dospelých a kritické či skeptické skúmanie začína spravidla až v období dospievania. Systém ich svetu preto dodáva opakovanie určitej činnosti a vytvára tak v ich živote poriadok, čím sa lepšie orientujú v čase a prostredí. Dodržiavanie určitých pravidiel im prináša pocity známeho a teda aj bezpečia. 

V určovaní pravidiel však treba byť opatrný. Je super, ak sa dieťa naučí základným hygienickým návykom, či slušnosti a rešpektu, treba však dať pozor, aby sme ho prílišným obmedzovaním úplne nezbavili sebestačnosti. Aj preto je skvelé, ak má vaša ratolesť možnosť vybrať si, akej farby bude tričko, ktoré si vezme vonku. Avšak, o čase vášho odchodu stanovenom na šiestu hodinu s vami nemôže diskutovať. Presne táto modelová situácia môže byť príkladom, ako správne nastaviť mieru pravidiel a voľnosti. 

Anarchia škodí

Úplná benevolentnosť by vám mohla poriadne strpčiť váš život. Predstavte si nekonečné hádky o tom, kedy má ísť dieťa spať a každovečerný boj so vzdorovitým dieťaťom, ktorý prinesie stres a úbytok energie pre obe strany. Aj preto je lepšie tieto veci držať na báze automatizácie aj počas prázdnin. 

Práve prázdniny však v tomto smere ponúkajú aj možnosť povoliť miernu voľnosť stanového režimu. To sa môže prejaviť na posunutej večierke, či neskoršom rannom vstávaní, deti môžete vziať do kina, alebo na „dospelácku“ grilovačku. Umývať zuby si však musia bez výnimky aj počas prázdninových dní. 

Právo výberu

Oslobodenie od školských povinností a tým väčšie množstvo voľného času, aj to sú letné prázdniny. Práve táto možnosť vám dáva príležitosť dať deťom právo výberu. Pôjdeme dnes radšej k vode, alebo na turistiku? Zvolíme kolieskové korčule, alebo bicykel? Pôjdeme do kina, alebo do zoo? Dajte toto privilégium rozhodovať sa vášmu dieťaťu, aj keď to môže stáť často väčšiu námahu, ako by ste mali rozhodnúť vy sami. Možno práve to vám umožní lepšie sa vžiť do zmýšľania vašej mladej ratolesti.

A hlavne, len od vás záleží, či dieťa všetok voľný čas naplno využije a prežije, alebo ho len prežije. Treba však nájsť vhodnú hranicu medzi voľnosťou a dodržiavaním istých pravidiel, ktoré fungovali počas školského roka. Tá sa však nedá presne definovať a záleží len od vás, aby ste si zvolili ten správny pomer.