Leto je tu a s ním aj najdlhšie prázdniny v roku. S týmto obdobím prichádza pre mnohých rodičov aj veľmi dôležitá otázka, týkajúca sa ich detí. Tie sú totiž počas školského roka zvyknuté na istý režim kvôli svojim školským povinnostiam. Mnoho rodičov sa preto pýta, či dodržiavať pravidlá školského roku aj počas prázdnin, alebo dopriať svojim deťom viac voľnosti. 

Pravidlá sú kľúčové

Názory rodičov sa v tejto problematike líšia a to aj v závislosti od samotnej výchovy, ktorá môže byť prísnejšia, ale mnohokrát aj liberálnejšia. Pravdu preto poďme hľadať niekde uprostred. V prvom rade si treba uvedomiť, že deti často prijímajú postoje dospelých a kritické či skeptické skúmanie začína spravidla až v období dospievania. Systém ich svetu preto dodáva opakovanie určitej činnosti a vytvára tak v ich živote poriadok, čím sa lepšie orientujú v čase a prostredí. Dodržiavanie určitých pravidiel im prináša pocity známeho a teda aj bezpečia. 

V určovaní pravidiel však treba byť opatrný. Je super, ak sa dieťa naučí základným hygienickým návykom, či slušnosti a rešpektu, treba však dať pozor, aby sme ho prílišným obmedzovaním úplne nezbavili sebestačnosti. Aj preto je skvelé, ak má vaša ratolesť možnosť vybrať si, akej farby bude tričko, ktoré si vezme vonku. Avšak, o čase vášho odchodu stanovenom na šiestu hodinu s vami nemôže diskutovať. Presne táto modelová situácia môže byť príkladom, ako správne nastaviť mieru pravidiel a voľnosti. 

Anarchia škodí

Úplná benevolentnosť by vám mohla poriadne strpčiť váš život. Predstavte si nekonečné hádky o tom, kedy má ísť dieťa spať a každovečerný boj so vzdorovitým dieťaťom, ktorý prinesie stres a úbytok energie pre obe strany. Aj preto je lepšie tieto veci držať na báze automatizácie aj počas prázdnin.