Poznáte kľúč k interiérovým úpravám detskej izby? Je ním predovšetkým správna farba. Na prvý pohľad to nie je nič komplikované. Na trhu je predsa nepreberné množstvo odtieňov, ktoré vám dovolia kombinovať farby do ľubovôle. Z hľadiska farebnej psychológie predstavuje ale práve maľovanie detskej izby najväčšiu výzvu spomedzi všetkých častí bytu.

Je všeobecne známe, že farby výrazne formujú našu momentálnu náladu, motiváciu a celkové mentálne nastavenie, a naše ratolesti, hladné po nových podnetoch, najrýchlejšie podliehajú farebným vplyvom. Ktoré farby sú teda do detských izieb vhodné?

Spálňa aj pracovňa v jednom

Predtým, než začnete zvažovať konkrétnu farbu či vzor tapiet na steny detskej izby, myslite na to, že hotový výsledok by mal spĺňať dva základné nároky – na jednej strane v dieťati podnecovať tvorivosť a chuť učiť sa, na druhej strane pôsobiť dostatočne utlmujúco, aby bola zachovaná aj odpočinková funkcia detskej izby. Netreba totiž zabúdať, že detská izba je „pracovňa“ a spálňa v jednom. Aj z tohto dôvodu mnohí interiéroví dekoratéri odporúčajú priestorovo a vizuálne oddeliť celú miestnosť tak, aby sa spomínané dve funkcie „nebili“ a zachovala sa harmónia každej z nich.

Veselé steny

Nielen každá z farieb, ale aj samotné tvary maľovaných objektov majú svoju unikátnu energiu a keď dieťa obkolesíte dvojrozmernými „hračkami“ usmievajúcimi sa zo steny, prirodzene v ňom podporíte radosť zo spoznávania. Mimoriadne obľúbené medzi rodičmi sú šablóny na maľovanie na motívy populárnych rozprávok. Ak chcete, aby pôsobili stimulujúco na detskú obrazotvornosť, skúste sa však vyhnúť monotematickým predlohám, ktoré sú práve „in“. Takéto trendy dozaista pominú rýchlejšie ako je trvanlivosť náteru, nehovoriac o prelietavosti detského vkusu. Náučný rozmer a pestrosť stenám detskej izby dodajú kreatívne poskladané koláže, kde nebudú chýbať rozprávkové postavičky, ale ani zvieratká, bežné predmety, čísla či písmenká. Ich nadčasovosť je zárukou, že nezostarnú rýchlejšie, ako sa zo zvedavého škôlkara stane premýšľavý študent.