Niektoré noci s batoľatami vedia byť skutočne divoké. A nemusia to spôsobiť vždy len sny. Zvracanie totiž vie poriadne skomplikovať život. Poďme sa pozrieť na jeho možné príčiny a spôsoby, ako mu predísť, alebo ho zastaviť.

Diétne chyby

Buďte opatrní a sledujte, čo vaše batoľa pred spaním skonzumuje. Zbytočne by ste išli do nemocnice a pritom môže ísť o banálnu nevoľnosť, ktorá do rána odznie. Samozrejme, netreba podceňovať ďalšie príznaky hroziaceho ochorenia: zvýšená teplota alebo dokonca horúčka, bolesti bruška, hnačky. Pokiaľ sa ťažkosti kumulujú, môže skutočne ísť o niečo závažnejšie. Zápal slepého čreva, črevnú virózu. Vracaním sa začína často i bežné vírusové ochorenie horných ciest dýchacích.

Dieťaťu treba poriadne vyčistiť zuby, vypláchnuť mu ústa, aby sa cítilo lepšie. V čistej postieľke a vyvetranej miestnosti sa mu, pokiaľ nejde o chorobu, okamžite výrazne uľaví. Zbaví sa zvyškov nestrávenej potravy, ktorá bola preťaženému žalúdku na ťarchu. Pozvoľna doplňujte tekutiny. Rozhodne nechajte aspoň dvanásť hodín odpočinúť tráviaci trakt a až potom zavádzajte diétne potraviny (suché pečivo, banán, varenú mrkvu, zemiaky). Keď je dieťatko čulé, bez teplôt a nevracia, netreba ďalšie opatrenia.

Infekcie a zápaly

Vracanie (a nielen nočné) môže sprevádzať začínajúce ochorenie. Veľa detí reaguje na náhly vzostup telesnej teploty vracaním, tak isto na začínajúcu angínu, zápal horných ciest dýchacích alebo stredného ucha. Úporný kašeľ tiež vyvoláva nútenie na vracanie. Zvlhčujte vzduch v izbe, kde malý pacient spí, zdvihnite posteľ pod hlavou, aby sa vášmu potomkovi lepšie dýchalo, dajte mu studený obklad na hlavu.

Keď vracanie neustupuje po celú noc, choďte radšej do nemocnice. Malé deti totiž veľmi rýchlo strácajú nielen tekutiny, ale i minerály a stopové prvky, ktoré je nutné čo najskôr organizmu doplniť. Dieťaťu sa odoberú vzorky krvi na vylúčenie zápalov. Po zavodnení a vyhodnotení výsledkov je prepustené do domáceho ošetrenia.

Prehriatie organizmu

Úpal, teda prehriatie organizmu, keď dieťa necháme dlho v prekúrenej, nevetranej miestnosti, navyše nevhodne oblečené, môže nastať pomerne skoro. Termoregulačný systém nie je u malých detí ešte dostatočne vyvinutý. 

Keď teda telo vydáva priveľa energie na to, aby sa samo ochladilo, je vyčerpané a ľahko dôjde k nevoľnostiam a vracaniu. Rýchlo potomka vyzlečte, vyvetrajte, zabaľte ho do vlhkej plachty a v polosede ho ovievajte, aby sa k nemu dostal čerstvý vzduch. V prípade, že nemáte plachtu, stačí namočená špongia, ktorou potomka utierajte.